Przez ostatnie kilka miesięcy grupa uczniów, ciężko pracowała wykonując kolejne ciekawe zadania projektowe "It's good to be green". Tym razem dzieci tworzyły własne filtry wodne. Uczniowie nie tylko zgłębiali tajniki ekologii, ale także poznawali słownictwo z języka angielskiego związane z ochroną środowiska. Praktyczne zajęcia połączyły naukę, kreatywność i troskę o naszą planetę Projekt "Dobrze być zielonym" realizowany jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA Program English Teaching
Plan lekcji
Projekt "Dobrze być zielonym"
- 18
Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych
W dniu 25 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej w Gwoźnicy Górnej odbył się Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych. Wydarzenie miało na celu propagowanie wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, rozwijanie praktycznych umiejętności poruszania się po drogach oraz kształtowanie właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży.
W turnieju w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział 21 drużyn reprezentujących szkoły z terenu powiatu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: grupa 1 - Lena Klimasz, Julia Szczypek, Igor Bryda, Piotr Moskwa, grupa 2: Bartłomiej Lasota, Jakub Ziobro, Kacper Kempa. Eliminacje szkolne przeprowadzili i opiekę nad uczniami podczas konkursu sprawowali Pani Jolanta Pelc i Pan Wit Woźniak. Zawody zostały podzielone na kilka konkurencji:
1. Test wiedzy teoretycznej – uczestnicy rozwiązywali test zawierający pytania z przepisów ruchu drogowego i zasad pierwszej pomocy.
2. Tor przeszkód – jazda rowerem – uczniowie pokonywali specjalnie przygotowany tor sprawdzający umiejętności praktyczne.
3. Miasteczko ruchu drogowego – uczestnicy prezentowali prawidłowe zachowania na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych.
4. Pierwsza pomoc – zespoły musiały wykazać się umiejętnością udzielania pomocy osobie poszkodowanej w wypadku.
Nad przebiegiem zawodów czuwała komisja złożona z funkcjonariuszy policji, ratowników medycznych oraz nauczycieli. Wszystkie konkurencje zostały ocenione zgodnie z regulaminem ogólnopolskiego turnieju BRD. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz drobne upominki. Turniej przebiegł w miłej i bezpiecznej atmosferze. Wydarzenie przyczyniło się do podniesienia świadomości w zakresie bezpieczeństwa na drodze oraz integracji uczniów z różnych szkół.
10
SZKOŁA Z PASJĄ
W ostatnim tygodniu kolejny już raz mieliśmy okazję gościć SZKOŁĘ Z PASJĄ. Tym razem podziwialiśmy występ Igi Klesyk, wielokrotnej Mistrzyni Polski w akrobatyce, a także zawodniczki kadry narodowej. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe przeżycia i emocje.
27
Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"
W dniu dzisiejszym odbyły się eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Po etapie pisemnym i części ustnej do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Milena Rykała - w kategorii szkół podstawowych - klasy I-IV uzyskując 3 miejsce oraz Kacper Kempa - w kategorii szkół podstawowych - klasy V-VIII uzyskując 2 miejsce. Powyższe osoby, będą reprezentować Naszą Jednostkę niebawem w eliminacjach powiatowych. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszego turnieju.
1
II Ogólnopolski Konkurs Filmowy "FilmujeMy"
Nasza szkoła brała udział w II Ogólnopolskim Konkursie Filmowym "FilmujeMy". Jest to przedsięwzięcie mające na celu promocję kreatywności, rozwijanie umiejętności artystycznych i talentów młodych filmowców. Nasz filmik nosi tytuł "Fake news" i dotyczył rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w sieci. Konkurs zawierał w treściach jeden z kierunków polityki oświatowej w obecnym roku szkolnym : wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie; poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
Paulina Błaś, Beata Szela
Rekolekcje szkolne
W dniach 1-3 kwietnia w naszej szkole odbyły się rekolekcje szkolne. Poprowadziły je siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP ze Starej Wsi, którym serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i modlitwę.
35
Wiosno! Wracaj do nas!🌺🌸🏵️🌸🌺💮
Dziś średniaki zamieniły się w małych ogrodników! Z zaangażowaniem i uśmiechem sadziliśmy bratki do doniczek – a więc: Wiosno! Wracaj do nas!
14
Światowy Dzień Autyzmu
7 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z tej okazji pani psycholog i pedagog specjalna zorganizowały zajęcia tematyczne w klasach I - III. Celem tych spotkań było przekazanie uczniom podstawowej wiedzy na temat spektrum autyzmu. Wspólnie analizowaliśmy wiadomości o autyzmie i obaliliśmy powszechne mity jego dotyczące.
Świat pełen przygód - gry planszowe i fabularne
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 6-8 z Michałem Kałamarzem – pasjonatem gier planszowych i fabularnych, który z ogromnym zaangażowaniem opowiedział młodzieży o swojej pasji. W trakcie spotkania Michał zaprezentował różne rodzaje gier – od klasycznych gier planszowych, po bardziej nowoczesne tytuły, lecz szczególną uwagę poświęcił grom fabularnym (RPG), które rozwijają wyobraźnię, umiejętności społeczne, uczą pracy zespołowej i pozwalają wcielać się w bohaterów niesamowitych opowieści. Bardzo dziękujemy wydawnictwu Black Monk Games za podarowanie szkolnej bibliotece dziesięciu starterów do gier fabularnych - Dragonbane oraz Fabula Ultima. Zawierają one wszystko, co potrzebne, aby wykonać ten pierwszy krok i zanurzyć się w fantastycznych światach pełnych przygód.
Wyniki VI edycji konkursu InstaLogik 2024/2025
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI edycji ogólnopolskiego konkursu InstaLogik – popularyzatorskiego konkursu matematyczno-informatycznego skierowanego do uczniów klas 4–8 szkół podstawowych. Konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów z całej Polski i stanowi świetną okazję do rozwijania logicznego myślenia oraz pierwszych kroków w programowaniu.
Konkurs realizowany był w całości on-line. Każdy uczestnik otrzymał indywidualne konto, na którym rozwiązywał zadania z dowolnego komputera – zarówno w szkole, jak i w domu. Celem konkursu InstaLogik jest zachęcenie uczniów do rozwiązywania zadań logicznych oraz prostych zadań programistycznych wprowadzających w świat algorytmiki. Konkurs ma charakter edukacyjny i rozwijający – stanowi pomost między matematyką a programowaniem.
Konkurs podzielony był na trzy etapy: Etap I: 1 października – 28 października 2024 – zadania rozwiązywane indywidualnie online. Uczniowie, którzy osiągnęli wysoki wynik, zakwalifikowali się do etapu drugiego. Etap II: 7 grudnia 2024 (godz. 10:00–11:30) – poprzedzony kursem przygotowawczym i sesją próbną. Etap III (finałowy): 22 marca 2025 (godz. 10:00–11:30) – dostępny dla najlepszych uczestników z całej Polski. Między kolejnymi etapami uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w specjalnych kursach online, przygotowujących ich do kolejnych wyzwań.
Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas 4-8. Wielu z nich z dużym zaangażowaniem pracowało nad zadaniami, rozwijając przy tym swoje umiejętności analityczne, matematyczne i programistyczne.
Zwycięzcami w konkursie zostali:
- Szymon Kempa – laureat 1 miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 4 SP – najlepszy wynik w województwie podkarpackim
- Igor Bryda – finalista na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 5 SP – najlepszy wynik w powiecie strzyżowskim
- Patryk Szeliga – finalista na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 4 SP – drugi wynik w powiecie strzyżowskim
InstaKółko - nagrody dla zwycięzców:
- Półroczny udział w kółku InstaKółko
- Zajęcia z podstaw programowania:
- pod opieką instruktora,
- w 8-osobowych grupach,
- 2 godziny lekcyjne w tygodniu + zadania utrwalające do rozwiązania w domu,
- 2 poziomy: podstawy programowania w języku Python, podstawy programowania w C++, podstawy algorytmiki w C++ i zadania w OIJ.
Jest to ogromny sukces i dowód na to, że młodzież z pasją potrafi łączyć naukę i zabawę, osiągając przy tym świetne wyniki. Udział w konkursie InstaLogik był dla naszych uczniów nie tylko wyzwaniem, ale także okazją do odkrywania nowych zainteresowań i talentów. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.
Szkolnym koordynatorem konkursu była: Pani Jolanta Pelc
Z wizytą w Szkole Specjalnej im. UNICEF w Rzeszowie
Dnia 28 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić Szkołę Specjalną im.UNICEF w Rzeszowie odpowiadając na wcześniejszą wizytę jej uczniów w naszej placówce. Nasi uczniowie byli pod wrażeniem ciepłej atmosfery i ogromnego zaangażowania zarówno nauczycieli, jak i uczniów tej szkoły. Dzięki temu spotkaniu uświadomiliśmy sobie, że mimo różnic, wszyscy mamy wiele wspólnego i możemy się od siebie nawzajem wiele nauczyć. Rewizytę uznajemy za bardzo udaną i mamy nadzieję na kolejne wspólne spotkania w przyszłości.
9
🌷🌷List od Pani Wiosny🌷🌷
W czwartkowe przedpołudnie w ramach spotkania z książką, obchodziliśmy z klasą II ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie zbliżający się pierwszy dzień wiosny. Wprowadzeniem do zajęć był przeczytany przez panią bibliotekarkę wiersz Pani Joanny Brzostowskiej pt.: „Stokrotka”. Następnie na dzieci czekał list od Pani Wiosny, a w nim ukryte zadania, z którymi uczniowie poradzili sobie wyśmienicie.
Dziękuję dzieciom oraz Paniom Elżbiecie Mendelowskiej i Magdalenie Pilch za udział w spotkaniu.
14
Dzień Poezji
Z okazji Dnia Poezji Zerówkowicze były na zajęciach w bibliotece szkolnej. Rozmaite zabawy z wierszami Brzechwy, Tuwima i Konopnickiej sprawiały wiele radości dzieciom. Powstał też piękny, kolorowy pociąg, który zdobi bibliotekę do wiersza ”Lokomotywa„ J.Tuwima.
3
🌸 Przedszkolaki powitały wiosnę! ☀️🌸
Nasze przedszkolaki z radością pożegnały zimę i uroczyście powitały wiosnę! W barwnym pochodzie pokazały Marzannie, że zima już odchodzi, a jej miejsce zajmuje ciepła i radosna wiosna.
2
Dzień integracyjny z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa
W naszej szkole odbył się wyjątkowy dzień integracyjny z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. To ważne święto, które promuje akceptację, różnorodność i zrozumienie dla osób z trisomią 21 chromosomu. Był to niezwykle wartościowy dzień, pełen uśmiechu, wzruszeń i ważnych rozmów. Dzięki takim inicjatywom uczymy się, że różnice między nami czynią świat piękniejszym, a każdy zasługuje na szacunek, zrozumienie i przyjaźń.
Dziękujemy Gabrysi za to, że w tym dniu chciała być razem z nami.
22
Gminne Igrzyska Dzieci Szkolnych w piłce siatkowej z klas IV -VI
W dniach 12-13 marca w Szkole Podstawowej w Zaborowie odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci Szkolnych w piłce siatkowej z klas IV -VI. W rozgrywkach brali udział uczniowie ze szkół podstawowych z Pstrągowej 1, Czudca, Nowej Wsi oraz Zaborowa.
W środę w rywalizacji chłopców padły następujące rozstrzygnięcia:
I miejsce SP Zaborów
II miejsce SP Pstrągowa nr 1
IV miejsce SP Czudec
V miejsce SP Nowa Wieś
W czwartek o awans do Powiatowych Igrzysk walczyły drużyny dziewcząt. Po wyrównanym meczu finałowym drużyny zajęły kolejno następujące miejsca:
I SP Czudec
II SP Zaborów
III SP Nowa Wieś
Wszystkim drużynom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
12
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" - eliminacje szkolne
Na początku marcu 2025 roku odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" - eliminacje szkolne.
W konkursie brali udział uczniowie klas I-IV oraz V-VIII.
Komisja w składzie:
Michał Rykała - naczelnik OSP
Mateusz Moskwa - opiekun MDP
Dominik Iskrzycki - wiceprezes OSP
dyrektor SP w Zaborowie - p. Brygida Nieroda
po dokonaniu oceny prac pisemnych zakwalifikowała do finału poniższe osoby:
I grupa wiekowa (klasy I-IV):
1 miejsce - Milena Rykała klasa IV
2 miejsce - Szymon Kempa klasa IV
3 miejsce - Kacper Włodyka klasa II
II grupa wiekowa ( klasy V-VIII):
1 miejsce - Kacper Kempa klasa VIII
2 miejsce - Julia Wolska klasa VIII
3 miejsce - Amelia Moswka klasa VIII
Powyższe osoby zakwalifikowały się do finału na szczeblu gminnym i będą niedługo reprezentować naszą szkołę!
Wszystkim serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, a dzieciom gratulujemy wysokich wyników.
1
Czekoladowy Autobus
Czekoladowy Autobus - to jedyny autobus w Polsce, w którym dzieci przenoszą się w czekoladowy świat. 10 marca 2025r. w Zaborowie odwiedził nas ten niezwykły pojazd. Była wspaniała zabawa, edukacja oraz czekoladowa integracja. Zajęcia obejmowały poznanie historii czekolady, technik jej przygotowania oraz wykorzystania. Dzieci smakowały różne rodzaje czekolady, malowały oraz nadawały jej różne kształty. Czekoladowe zajęcia były wyjątkowe, sprawiły radość, pobudzały wyobraźnie, precyzję, sprzyjały budowaniu dobrych relacji.
30
Wycieczka do Zespół Szkół w Czudcu i wizyta w strzelnicy FORT
Dnia 13 lutego 2025r. uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w wycieczce do Zespół Szkół w Czudcu , gdzie odbyła się promocja książki kucharskiej „Smaki Czudca”. Następnie odwiedzili strzelnicę FORT, gdzie mieli okazję zapoznać się z podstawami strzelectwa sportowego.
Pierwszym punktem programu była promocja książki „Smaki Czudca”. Uczniowie mieli okazję poznać kulisy jej powstawania oraz porozmawiać z autorami i osobami zaangażowanymi w projekt. Prezentacja zawierała informacje o tradycyjnych potrawach regionu, a także o znaczeniu dziedzictwa kulinarnego. Uczestnicy mieli okazję spróbować wybranych dań z książki, co było niezwykle interesującym i smakowitym doświadczeniem.
Po zakończeniu spotkania uczniowie udali się na strzelnicę FORT. Instruktorzy przeprowadzili krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa i technik strzeleckich. Następnie uczniowie mogli spróbować swoich sił w strzelaniu do tarczy pod czujnym okiem specjalistów. Dla wielu była to pierwsza styczność z bronią sportową, co wzbudziło spore emocje i zainteresowanie.
Wyjazd był niezwykle udany – uczniowie nie tylko poznali lokalne tradycje kulinarne, ale także zdobyli nowe umiejętności i doświadczenia. Była to wartościowa lekcja zarówno historii i kultury, jak i odpowiedzialności oraz dyscypliny.
19
DZIEŃ BEZ PLECAKA
11 marca w naszej szkole odbył się DZIEŃ BEZ PLECAKA, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Kreatywność naszych uczniów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wybór zwycięzców nie należał do najłatwiejszych, ale udało się ich wyłonić.
Wszystkim gratulujemy pomysłowości.
35
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Luty 2025
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie