11 listopada 2021 roku miały miejsce Gminne Obchody 103 Rocznicy Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości, w tym roku odbyły się one w Zaborowie. Organizatorami były Szkoła Podstawowa w Zaborowie oraz Ośrodek Kultury w Czudcu.
Piękny, stosunkowo ciepły poranek, w tym dniu rozpoczął się od mszy świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP Królowej Polski. W asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z Zaborowa ,Glinika Charzewskiego, Babicy oraz zaborowskiej Szkoły Podstawowej we mszy świętej uczestniczyli zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz wierni. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Rusznica w asyście księdza kanonika Józefa Dziadosza. Piękną homilię wygłosił ksiądz proboszcz, zwracając uwagę na trzy ważne słowa związane z obchodzonym świętem „ – Ojczyzna – Niepodległość – Mądrość”. Po odśpiewaniu pieśni „Boże coś Polskę przez tak długie wieki..” udano się do Domu Strażaka, gdzie odbyła się akademia.
Po wprowadzeniu sztandarów, wszyscy odśpiewali hymn narodowy, następnie dyrektor szkoły w ciepłych słowach powitała wszystkich, zaproszonych gości – władze powiatowe, gminne oraz przedstawicieli instytucji i organizacji działających na terenie naszej gminy. Okolicznościowy referat przygotował i wygłosił nauczyciel historii mgr Kamil Stolarski. W oparciu o prezentację multimedialną prelegent skupił się na przybliżeniu postaci wybitnych kobiet, które swoje życie i działalność poświęciły Ojczynie, służbie dla Niej i walce o odzyskanie niepodległości. Zostały przybliżone następujące postacie: Wanda Gertz, Gabriela Balicka, Maria Wittek, Jadwiga Zarugiewicz, Stanisława Paleolog, Zofia Moraczewska, Aleksandra Piłsudska, Aleksandra Zagórska, Irena Kosmowska, Wanda Pełczyńska.
W dalszej części wszyscy mogli oglądnąć program artystyczny opracowany przez Panią Olgę Polek i przygotowany przez Panie Olgę Polek oraz Renatę Czech, przedstawiony przez uczniów naszej szkoły. W „Balladzie Patriotycznej” można było prześledzić najważniejsze wydarzenia okresu od rozbiorów do zakończenia I wojny światowej. Akcja przedstawienia toczy się przed wiejską chatą, gdzie zgromadzone dzieci uczy i rozmawia z nimi Matka – Polka, wszyscy Oni biorą udział w ważnych wydarzeniach, dowiadują się o nich i je obserwują. Atrakcyjność programu z pewnością podniosło wykorzystanie symboliki i tak: dąb z orlim gniazdem i znajdującą się w nim koroną, symbolizował wolną Ojczyznę. „Zaborcy” krępowali go powrozami, zdjęli koronę, a na konarach pozostawili trzy tabliczki z datami rozbiorów. Był okres powstań, gdzie próbowano zdjąć pęta, niestety nie powiodło się, na dębie zostały tylko tabliczki z datami powstań listopadowego oraz styczniowego. Dopiero wybuch I wojny światowej zmienia sytuację, legioniści zdejmują węzły, tabliczki z datami rozbiorów, wieszają daty wybuchu i zakończenia wojny, a sam Piłsudski przynosi koronę i wręcza ją Matce- Polce, która z radością pokazuje ją Wszystkim. Razem z Wodzem umieszczają koronę z powrotem na swoim miejscu – w orlim gnieździe. Program składał się z wielu piosenek, śpiewanych wspólnie i solo, oddających charakter i treść danego okresu. W końcowej części dzieci wykonały, piękny i jakże wymowny, utwór „Modlitwa o pokój” – fragment utworu:
„Panie mój wszystko mam niczego nie brak mi
Dałeś talent i moc spełniłeś moje sny
Proszę pozwól zachować to co mam
Niech złe moce nie zagrożą nam
Chcemy bezpiecznie doczekać późnych lat
Ześlij proszę pokój na cały świat.
Naród poraniony wśród wojennych zamieci
Za wolność ginęli dorośli, za wolność ginęły dzieci
Teraz wolnością cieszę się dni tyle
Chciałabym mój Boże żyć jak dotąd żyję.”
Zaborów, to wieś rozśpiewana i roztańczona, wykonanym programem dzieci udowodniły, że młode pokolenie kultywuje tradycje swoich Ojców, miłe i znane są im utwory ludowe i patriotyczne. To pokolenie wrażliwe na piękno naszej historii. Po zakończonym występie, liczna grupa uczniów, biorąca w nim udział otrzymała gromkie brawa i szczególne podziękowania od Pana Wójta Andrzeja Ślipskiego.
Na łamach Kwartalnika Czudeckiego chcę serdecznie podziękować WSZYSTKIM - zaproszonym Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, Nauczycielom, Uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości, podziękowania składam Wioletcie Kut uczennicy klasy VII za namalowanie scenografii, Pracownikom szkoły, Rodzicom za pomoc, Pracownikom Ośrodka Kultury w Czudcu, KGW w Zaborowie oraz OSP w Zaborowie.